Przydomowy ogród to miejsce dla całej rodziny, gdzie poza pięknymi roślinami i meblami wypoczynkowymi koniecznie muszą znaleźć się starannie dobrane zabawki na podwórko. Jeśli chcesz urządzić prywatny plac zabaw, sprawdź koniecznie najlepsze zabawki dla dzieci na powietrzu.

Plac zabaw do ogrodu to projekt, który może być naprawdę wymagający finansowo. Ilość wydanych pieniędzy może jednak nie przełożyć się na finalny efekt, jeśli nie przemyślisz wyboru poszczególnych zabawek ogrodowych dla dzieci. Jeśli będą one nieodpowiednio dobrane do wieku pociech, estetyki miejsca lub posiadanego terenu, zamiast cudownej strefy zabaw dla najmłodszych otrzymasz zlepek przypadkowych, być może drogich zabawek do ogrodu dla dzieci. Istnieją jednak uniwersalne, podstawowe sprzęty, dzięki którym stworzenie własnego placu zabaw jest znacznie łatwiejsze.

Trampolina ogrodowa – przydomowy must have

Ogrodowe trampoliny stały się hitem na polskich podwórkach. I nie ma w tym nic zaskakującego. Warto zwrócić uwagę, chociażby na to, jak potrafią zaangażować dzieci, jak długi jest przeciętny czas użytkowania takiego sprzętu, a także – ile zalet ma samo skakanie.

Zacznijmy od tego, że skakanie na trampolinie ma przede wszystkim niezwykle pozytywny wpływ na ogólny rozwój organizmu. Jest to ćwiczenie fizyczne, które wprawia w ruch większość mięśni nóg, brzucha, grzbietu oraz klatki piersiowej. Skakanie na trampolinie ma ponadto dobry wpływ na elastyczność mięśni i ścięgien, co zmniejsza liczbę ponoszonych urazów. Pod jednym jednak warunkiem – ten pozytywny wpływ ma używanie trampoliny pod nadzorem dorosłych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz najlepiej w pojedynkę.

Dla najmłodszych – aby było, gdzie się schować

Kolejna propozycja jest skierowana do osób, które chcą urządzić plac zabaw dla małych dzieci. W tym wypadku, poza standardowym wyposażeniem, takim jak piaskownica i zjeżdżalnia, dobrym rozwiązaniem będzie ogrodowy namiocik. Są to niewielkich rozmiarów materiałowe budyneczki, w których dzieci uwielbiają się chować. Jest to typowa zabawka ogrodowa na lato, ponieważ trzymanie tego typu namiotu przez cały rok na zewnątrz mogłoby go zniszczyć przez intensywne opady deszczu, śniegu i wiatry.

Dzieci uwielbiają się bawić wewnątrz niewielkiego namiotu. Pociecha będzie miała jednocześnie świetną kryjówkę i ochronę przed intensywnie świecącym słońcem. Alternatywą dla takiego namiotu jest kurtyna tipi, którą można powiesić na tarasie, i w ten sposób zagospodarować część przestrzeni na zabawę. Jest ona propozycją dla osób, które cenią sobie estetykę i niekoniecznie chcą mieć w ogrodzie zabawki dla dzieci w bardzo intensywnych kolorach.

Namioty i tipi są lekkie i łatwe do złożenia, jednak nie można ich trzymać na zewnątrz przez cały rok. Rozwiązaniem, które jest dostosowane do zmieniających się w ciągu roku warunków atmosferycznych, jest domek ogrodowy dla dzieci z tworzywa. Jest to produkt kilkakrotnie droższy, jednak nie wymaga on w późniejszym czasie tak dużego zaangażowania, jakie jest potrzebne przy dbaniu o dziecięcy namiocik ogrodowy.

Dmuchaniec – ogrodowa zabawa na całego

Ta propozycja nie będzie odpowiadała każdemu, bo jest sporą inwestycją i zajmuje dość dużo miejsca w ogrodzie. Trudno jednak wyobrazić sobie dziecko, które nie chciałoby mieć własnego dmuchańca do skakania lub zabawy w wodzie.

Ogromne zabawki napełniane powietrzem od lat przyciągają całe rodziny na różnego rodzaju letnie imprezy plenerowe. Dzieci po prostu uwielbiają na nich skakać. Doskonale sprawę z tego faktu zdają sobie rodzice, którzy stali w niesamowicie długiej kolejce ze swoim dzieckiem, aby skorzystać z tego typu atrakcji podczas festynu.

Obecnie dostępna jest możliwość posiadania takiego dmuchańca na własnym ogródku. Oczywiście, zabawki przeznaczone do przydomowych ogródków są nieco mniejsze niż te, które są wypożyczane na dziecięce eventy przez specjalistyczne firmy, jednak mogą przynieść taką samą albo i większą frajdę.

Przydomowe dmuchańce mogą nadawać się do zabawy z wodą lub nie. W pierwszym przypadku dmuchana zabawka będzie typowo letnim akcesorium ogrodowym. Przeważnie składa się ona z dość płytkiego, bezpiecznego brodzika oraz ślizgów, po których można zjeżdżać. Druga wersja, czyli ta bez części przeznaczonej na wodne szaleństwa, wcale nie jest zabawką, z której dzieci będą się mniej cieszyć. Typowe dmuchańce mają bardzo różne formy – są to najczęściej zamki lub zjeżdżalnie, a także ogromne piłkarskie bramki lub po prostu zabawki będące połączeniem tych wszystkich elementów. Taki rozbudowany dmuchaniec zapewnia wiele alternatyw i zajęcie dla dzieci na długie godziny.

Jak już wspominaliśmy – nie jest to zabawka do każdego ogrodu. Posiadanie własnego dmuchańca to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Wymaga on także dość dużego terenu do samego rozstawienia. Większość tego typu zabawek wyposażona jest w dmuchawę, która musi być włączona w trakcie używania zabawki, dlatego też planując miejsce w ogrodzie na dmuchaniec, warto pomyśleć o osobnym, zewnętrznym gniazdku elektrycznym. Używanie przedłużacza jest oczywiście możliwe, ale warto ułatwić sobie życie i nie rozkładać go za każdym razem, kiedy dzieci będą chciały poskakać.