Trampolina ogrodowa to jedna z najpopularniejszych zabawek do przydomowego ogródka. Za jej pomocą można zadbać o swoją formę fizyczną – i to w każdym wieku. Trzeba jednak dobrać odpowiedni sprzęt do indywidualnych preferencji.

Skakanie na trampolinie to ogromna przyjemność. Kto raz spróbował tego typu aktywności, z pewnością zapragnie mieć trampolinę w swoim ogrodzie. Częstym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni przy domu jest właśnie trampolina dla dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać ją prawidłowo. Przygotowaliśmy kilka porad, z których warto skorzystać przed zakupem trampoliny dla dzieci.

Trampoliny ogrodowe – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Przeglądając ofertę trampolin ogrodowych, może zakręcić się w głowie, bo wybór jest naprawdę ogromny. To, co zapewne rzuci się jako pierwsze w oczy, to fakt, że większość z nich jest pogrupowana ze względu na średnicę trampoliny.

Ten parametr należy wziąć pod uwagę, jeśli masz ograniczoną przestrzeń w ogrodzie lub wybrane miejsce, gdzie stanie trampolina. Nie można go wybierać na oko, bo można się zdziwić, jak dużo miejsca zajmuje teoretycznie mała trampolina.

Trampolina ogrodowa dla dzieci może mieć naprawdę różną średnicę. Jeśli ma być to wieloosobowa trampolina duża, jej średnica powinna przekraczać 4 metry. Jeśli jesteś rodzicem jedynaka lub ze względów bezpieczeństwa masz zamiar pozwalać dzieciom skakać tylko pojedynczo, nawet 2-metrowy model będzie w porządku.

Trampolina – przede wszystkim bezpieczeństwo

Trampoliny mają całą masę zalet dla zdrowia – skakanie nie obciąża stawów i pozwala spalać mnóstwo kalorii. Niestety ich plusy często są bagatelizowane, a same trampoliny – demonizowane. Nie musi jednak tak być, jeśli będziesz dbać o względy bezpieczeństwa.

Pierwszą kwestią, której nie należy bagatelizować, jest odpowiednie przytwierdzenie trampoliny do podłoża. Zasadniczo najłatwiej jest ją zamocować na gruncie za pomocą kotew. Zalecana liczba mocowań to dwa na jedną podporę trampoliny. Takie zabezpieczenie sprawi, że trampolina nie będzie się przemieszczać podczas zabawy ani nie zwieje jej wiatr. W tej chwili nad Polską coraz częściej przechodzą wichury i często słyszy się o tym, że z powodu kiepskiego zabezpieczenia trampoliny latają w powietrzu i zachowują się jak żagle ze względu na swoją powierzchnię.

Drugą kwestią jest wybór odpowiedniego zabezpieczenia chroniącego osoby skaczące na trampolinie przed urazami i wypadnięciem. Chodzi o siatkę, która powinna być umieszczona wewnątrz batuty, tak aby okalała ona powierzchnię do skakania i odseparowywała osoby korzystające z trampoliny od wsporników i sprężyn. To bardzo ważne, aby sprawdzić, czy wybrana trampolina ma siatkę umieszczoną właśnie w tym miejscu.

Inną kwestią jest to, czy siatka sięga do podłoża, czy jedynie do powierzchni przeznaczonej do skakania. Siatka do ziemi uniemożliwia przejście pod trampolinę, podczas gdy inna osoba skacze. To ważne zabezpieczenie, jeśli z trampoliny mają korzystać dzieci. Często mimo próśb rodziców lubią one bawić się takimi sprzętami bez nadzoru dorosłych, dlatego lepiej, aby siatka sięgała aż do trawnika.

Warto zwrócić też uwagę na to, jak są zabezpieczone wsporniki. Coraz więcej producentów oferuje je obszyte materiałem z gąbką. Zasadniczo przy dobrze zamocowanej siatce nie powinno dojść do dotknięcia wspornika, jednak dodatkowa ochrona nie zaszkodzi.

Nośność trampoliny ma znaczenie!

Ważne przy wyborze trampoliny jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniej nośności. Im ona jest większa, tym lepiej. Nawet jeśli wybierasz trampolinę dla dzieci, to 100 kg wytrzymałości to absolutne minimum. Jeśli z trampoliny ma korzystać kilka osób jednocześnie, to warto zainwestować w mocniejszy sprzęt.

Nośność jest jedną z informacji, którą rzetelny producent trampolin powinien podać w opisie. Jeśli nadal masz obawy, czy trampolina ogrodowa dla dzieci będzie odpowiednim wyborem, to może warto zastanowić się nad innymi zabawkami, które byłyby dla niej alternatywą.

Trampolina ogrodowa dla małych dzieci

Taką alternatywą dla trampoliny będzie dmuchaniec do skakania. Tego rodzaju trampolina dla dzieci jest mniejsza, a korzystanie z niej nie wymaga aż tak dużego zaangażowania dorosłych w nadzór nad dziećmi. Czym innym jest bowiem spoglądanie na dzieci, gdy korzystają ze sprzętu, który jest dostosowany do ich wieku i możliwości, a czym innym wymagające maksymalnego skupienia pilnowanie np. na zbyt wysokiej trampolinie.

Każdy sprzęt jest przeznaczony dla dzieci w określonym wieku. Jeśli pociechy nie mają jeszcze 4-5 lat, klasyczna trampolina ogrodowa może być po prostu zabawką, na którą są za małe. W takim wypadku lepiej wstrzymać się z zakupem i postawić na trampolinę dmuchaną dla maluchów. Takie rozwiązanie będzie dużo wygodniejsze dla rodziców, a dzieci zdecydowanie lepiej poradzą sobie na mniejszej, dostosowanej do ich możliwości zabawce ogrodowej.