Koraliki do prasowania to wspaniały sposób na rozwijanie kreatywności dziecka. Zabawa w prasowanki ma również całe mnóstwo innych zalet, dlatego warto zaproponować maluchowi ich układanie.

Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest prasowanka, koniecznie zapoznaj się nie tylko z zasadą działania tego materiału do prac plastycznych, ale także z korzyściami, jakie ma dla rozwoju dziecka. Gdy dowiesz się, jak działa i co można z niej zrobić, z pewnością uznasz, że naprawdę warto mieć w domu zestaw do jej samodzielnego robienia.

Jak działają koraliki do prasowania?

Koraliki do prasowania to malutkie, regularne paciorki z dziurkami wykonane z łatwo rozpuszczającego się pod wpływem temperatury tworzywa. Układa się je na tzw. płytkach konstrukcyjnych, które mają różne kształty i całe mnóstwo, rozłożonych w równych odstępach minikolców. To właśnie na nie nadziewa się koraliki.

Koraliki są różnokolorowe i można z nich układać wzory. Mogą być one zdeterminowane także kształtem płytek, które mogą być np. okrągłe, kwadratowe, trójkątne, w kształcie serca lub kwiatka.

Gdy odpowiedni wzór zostanie ułożony na płytce konstrukcyjnej, czas na drugą część, czyli prasowanie, Koraliki prasuje się przez papier do pieczenia – pod wpływem ciepła łączą się ze sobą, jednocześnie nie rozpuszczając płytki konstrukcyjnej.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma układanie koralików?

Układanie koralików jest zabawą, którą terapeuci i nauczyciele polecają, aby stymulować rozwój dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Czynników jest kilka. Po pierwsze – koraliki wymuszają pracę nad tzw. motoryką małą, czyli precyzyjnymi ruchami palców. To bardzo ważny element pracy z dzieckiem, który ma ogromny wpływ na jego rozwój w wielu sferach. Należy wspomnieć, że obszar odpowiedzialny za motorykę małą leży w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru odpowiedzialnego za mowę, dlatego też warto go wspierać.

Drugim, równie ważnym argumentem jest skupienie, jakiego wymaga układanie koralików. Są to delikatne i niewielkie elementy, które przy braku koncentracji nie zostaną odpowiednio ułożone. Aby układać wymarzone wzory, konieczne jest spokojne siedzenie przy stoliku. Właśnie z tego powodu jest to zabawa, którą nauczyciele przedszkolni wykorzystują w najstarszych grupach. Jest to związane z przygotowaniami dzieci do szkoły i siedzenia przy stoliku na lekcjach. Ćwiczenie tej umiejętności dzięki wciągającej zabawie, jaką jest bez wątpienia układanie koralików do prasowania, pozwala na wyrobienie w dzieciach nawyku spokojnego siedzenia w jednym miejscu, a tym samym wytrwałości i cierpliwości.

Trzecią sferą, na którą zabawa w prasowanki ma ogromny wpływ, jest kreatywność i pobudzanie wyobraźni. Z jednej strony dzieci mogą odwzorowywać postacie lub przedmioty, które są im znane z innych dziedzin życia, z drugiej zaś – tworzyć wzory zupełnie nowe, co pozwala puścić wodzy fantazji i dać upust artystycznej wizji.

Jak stymulować rozwój dziecka za pomocą prasowanek?

Jeśli chcesz pobudzać rozwój dziecka za pomocą koralików do prasowania, warto to zrobić świadomie. Jeśli dopiero chcesz zaznajomić pociechę z tą techniką, koniecznie układaj koraliki wraz z dzieckiem. Najmłodsi najlepiej uczą się różnych umiejętności poprzez naśladowanie, które jest dużo skuteczniejsze niż tłumaczenie tego, jakie czynności powinny nastąpić po sobie.

Planując wspólne układanie koralików, warto wymyślić motyw przewodni i rozmawiać z dzieckiem na temat tego, w jaki sposób go można zrealizować. Ilość artystycznych możliwości jest nieograniczona. Na początek możesz wymyślić coś klasycznego, na przykład serce lub domek. Jeśli dziecko już wprawi się w prostych wzorach, pole do popisu jest naprawdę spore. Zwierzęta, postaci z bajek, pojazdy, owoce, kwiaty – wszystko to może być doskonałym tematem do układania koralików.

Artystyczne zajęcia mają ogromny wpływ na dzieci

Wszystko, co zrobisz, aby stymulować dziecko od strony artystycznej, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Zajęcia plastyczne są bardzo ważne już u małych dzieci. Nauka wyrażania siebie od najmłodszych lat jest tak istotna, ponieważ właśnie ekspresja artystyczna, obok mowy, jest podstawową formą komunikacji pociech. Ważne jest to, że to od dorosłych powinna wychodzić inicjatywa związana z pracą nad umiejętnościami plastycznymi. To właśnie od tego, czy będziesz systematycznie stymulować twórcze działania u dziecka, zależy rozwój jego ekspresji.

Ponieważ dzieci są istotami z natury niecierpliwymi i potrzebującymi wciąż nowych bodźców (także w dziedzinach artystycznych), warto dbać o różnorodność tego typu zajęć i nie ograniczać się jedynie do rysowania kredkami. Farby, wycinanki, origami czy właśnie koraliki do prasowania powinny funkcjonować w życiu dziecka jako naturalna forma zabawy. To ważne, ponieważ dzięki systematycznej edukacji plastycznej można stymulować rozwój fizyczny, emocjonalny, percepcyjny, społeczny oraz estetyczny dziecka. Ponadto wszelkiego rodzaju artystyczne zajęcia, które organizuje się w domowym zaciszu, zaspokajają także potrzebę zabawy.