Drewniane klocki dla dzieci mają całą masę zalet. Są to jedne z najbezpieczniejszych, a zarazem najbardziej pobudzających kreatywność zabawek. Przeważnie służą dzieciom od maleńkości przez dobrych kilka lat, dlatego bez wątpienia jest to jedna z najlepszych zabawek, w jaką możesz zainwestować.

Klocki dla dzieci, nie tylko te drewniane, zasadniczo są doskonałym wyborem. Łatwo zaobserwować, że budowanie pobudza kreatywność i wyobraźnię malucha. Dzieci z jednej strony układają to, co znają z rzeczywistości, czyli domki, bloki czy garaże, a z drugiej – tworzą fantastyczne budowle, których konstrukcje podpowiada im wyobraźnia.

Klocki mają pozytywny wpływ na dziecięcy rozwój. Wyniki badań potwierdziły, iż maluchy, które częściej bawią się klockami, mają więcej połączeń neuronowych między lewą a prawą półkulą. To sprawia, że szybciej się rozwijają – łatwiej przyswajają wiedzę, lepiej zapamiętują i odtwarzają to, co im się pokaże.

Wpływ klocków na rozwój mowy

Naukowcy potwierdzają, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy motoryką małą a rozwojem mowy. W mózgu ośrodek, który odpowiedzialny jest za rozwój tej kompetencji, jest położony w sąsiedztwie miejsca odpowiadającego za precyzyjne ruchy rąk. To ostatnie doskonale ćwiczy się właśnie poprzez układanie klocków. Właśnie z tego powodu wielu terapeutów poleca ćwiczenie dłoni w momencie, gdy występują problemy natury logopedycznej (oczywiście jedynie jako element wspierający, a nie mający całkowicie wyeliminować problem).

Nie musi jednak wcale wystąpić zaburzenie, aby zadbać o rozwój dziecka na wielu poziomach. Klocki bez wątpienia mają taki wpływ, ponieważ angażują jednocześnie i dłonie, i wyobraźnię dziecka. Układanie budowli wymaga sporej koordynacji, dlatego warto dawać dziecku klocki do zabawy od najmłodszych lat.

Jeszcze lepszym pomysłem jest zabawa klockami z dzieckiem, ponieważ przez naśladowanie maluszek nauczy się, do czego ta zabawka służy. Początkowo prawdopodobnie ulubionym zajęciem jedno- czy dwulatka będzie nieukładanie klocków, ale burzenie tego, co zbudują rodzice, rodzeństwo czy opiekunowie, jednak z czasem ulegnie to zmianie.

Klocki dla dzieci drewniane – zalety

Rodzajów klocków jest mnóstwo, jednak najczęściej wybieraną zabawką przez rodziców są wciąż klocki drewniane dla dzieci. Nie jest to przypadek, ponieważ jest to zabawka, która faktycznie ma masę zalet jako podstawa nauki budowania.

Przede wszystkim drewniane klocki nie mają ostrych krawędzi. Dzieci zaś, szczególnie młodsze, uwielbiają klocki trzymać, międlić, a nawet wkładać do buzi. Opiekun może dziecko oczywiście przed tym pilnować, jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby zabawka trafiła do ust malucha. Z tego właśnie powodu najważniejszym kryterium przy doborze rodzaju klocków do wieku dziecka jest ich wielkość, a nie materiał, z którego zostały wykonane. Większość klocków drewnianych jest jednak na tyle duża, że dziecko nie da rady ich połknąć ani włożyć sobie do nosa.

Kolejna kwestia to ich trwałość – klocki drewniane są naprawdę trudne do zniszczenia, a jednocześnie nie są niebezpieczne na przykład dla mebli. Porysować podłogę drewnianym klockiem jest niezwykle trudno.

Klocki – idealna zabawa na wieczór

Klocki drewniane mają jeszcze jedną zaletę – są one pozbawione w całości elektroniki. Próżno szukać w nich baterii lub światełek, co w przypadku innych klocków czasami się zdarza. Dzięki temu, że klocki drewniane nie mają takich gadżetów, są idealną zabawką ograniczającą liczbę bodźców z zewnątrz.

Już od dawna wiadomo, że zbyt duża stymulacja dziecka przed snem może utrudniać zasypianie oraz zaburzać nocną regenerację. Dlatego też klocki drewniane mogą służyć do zabawy wyciszającej, której dziecko może spokojnie oddawać się nawet chwilę przed pójściem spać. Nie można tego z kolei powiedzieć na przykład o klockach konstrukcyjnych wyposażonych w takie elementy jak syreny i koguty.

Układanie z klocków przed snem jest więc doskonałym sposobem na wyciszenie. Wspólne kreatywne lub odtwórcze budowanie przed pójściem spać może stać się pięknym wieczornym rytuałem. Jeśli budujemy na przykład na biurku lub stoliku, konstrukcja może spokojnie zostać rozłożona na noc i ułatwiać dziecku zasypianie.

Klocki drewniane włączone do zabawy od najmłodszych lat przynoszą wiele korzyści. Ćwiczenie chwytu, koordynacji ruchowej i cierpliwości to tylko jedne z zalet budowania z klocków. Równie ważne jest rozwijanie kompetencji społecznych i pogłębianie relacji. Budowa z klocków jest bowiem zabawą międzypokoleniową, do której przyłączyć może się cała rodzina. Dzieci mogą bawić się klockami nawet z seniorami – i na pewno bez trudu odnajdą w tej zabawie wspólny język.