Drewniane zabawki dla dzieci to doskonały wybór z wielu powodów. Przede wszystkim, są odpowiednie nawet dla maluchów, a z czasem, gdy dzieci robią się większe, wcale się im nie nudzą. Poznaj zalety drewnianych zabawek i przekonaj się, że warto kupować je z naprawdę wielu względów.

Są różne zabawki z drewna, takie jak klocki, czy domki dla lalek, a także bujaczki, tęcze, sortery i cała masa innych propozycji. Tego, że mają bardzo dobre rekomendacje od różnych specjalistów, trudno nie zauważyć. Czasami jednak możemy kompletnie nie zdawać sobie sprawy z tego, dlaczego właściwie drewniane zabawki dla dzieci z drewna są aż tak pożądane, jeśli chodzi o rozwój najmłodszych.

Zaleta nr 1: Zabawki drewniane są duże i twarde

Drewno wymusza na producentach zabawek projektowanie stosunkowo dużych elementów, co jest jedną z najważniejszych zalet zabawek z drewna. To właśnie dlatego, że nie ma ryzyka połknięcia małego elementu (lub wepchnięcia go do nosa czy ucha) klocki drewniane dla dzieci można dawać do zabawy nawet niemowlętom, które dopiero uczą się chwytać.

Nie tylko zabawki drewniane dla dzieci są duże, a jednak to one są najczęściej wybierane, jeśli mowa o naprawdę małych pociechach. Jest to związane z faktem, że drewno nie kruszy się, nie można go zgryźć, czy zmiażdżyć. To sprawia, że te elementy są po prostu bezpieczne, nawet dla najmłodszych.

Zaleta nr 2: Zabawki, których brud się nie trzyma

Drewniane zabawki dla dzieci nie mają tak skomplikowanych kształtów jak zabawki wykonane z innych materiałów. Jest to związane z samym sposobem obrabiania drewna, który nie daje możliwości zrobienia naprawdę małych elementów z gięciami, krawędziami i zakamarkami. To z kolei sprawia, że zabawki drewniane są dużo mniej podatne na zabrudzenia. Oczywiście – należy je czyścić, tak jak każde zabawki, jednak przeważnie nie jest to czynność czasochłonna czy skomplikowana. Wystarczy przemyć zabawki ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i wytrzeć do sucha.

Zaleta nr 3: Zabawki z drewna rozwijają wyobraźnię

Przejdźmy do mniej “technicznych” zalet, a zajmijmy się samym wpływem drewnianych zabawek dla dzieci na ich rozwój. Zabawki z drewna mają tę zaletę, że dziecko musi samo wymyślić, jak się nią bawić. Tu zazwyczaj nie ma instrukcji obsługi, jest tylko zabawka i dziecięca wyobraźnia. Klocki drewniane nie mają połączeń i dziecko samo musi dojść do tego, w jaki sposób można je układać. Podobnie jest z popularnymi kolorowymi zabawkami dla dzieci, np. w kształcie tęczy. Można ułożyć je na kilka sposobów i nie ma jedynej, słusznej metody zabawy, którą musisz wyjaśnić dziecku. Po prostu – dajesz mu zabawkę i patrzysz, co będzie się działo.

Właśnie z tego powodu zabawki z drewna są tak pożądane w pedagogice Montessori. W tej metodzie edukacyjno-wychowawczej zabawki co do zasady nie mają niczego robić za dziecko. Dlatego też zabawki, takie jak już wspomniane układanki, klocki, czy domki drewniane dla lalek, idealnie wpasowują się w ten nurt.

Zaleta nr 4: Drewniane zabawki są przyjazne dla środowiska

Ekologia ma dla nas coraz większe znaczenie, dlatego też warto jest zwrócić uwagę na aspekt wpływu zabawek na środowisko. Zabawki plastikowe to kolejne tony śmieci, które są później niezwykle ciężkie do przetworzenia. Z drewnem jest łatwiej, a ponadto, trafia go na śmieci zdecydowanie mniej.

Oczywiście jednym z powodów jest to, że drewniane zabawki dla dzieci nie są tak popularne, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Z drugiej strony zaś – jeśli już je mamy, służą nam znacznie dłużej niż zabawki wykonane z tworzyw sztucznych.

Wynika to z faktu, że w zabawkach drewnianych moda nie jest tak istotna, jak w innych. One się jakoś szalenie nie zmieniają, a dzieci wciąż chętnie się nimi bawią. Wszystko to wynika z prostej formy zabawek dla dzieci z drewna, która uruchamia wyobraźnię.

Ten brak skomplikowanych elementów ma także wpływ na to, jak trwałe są zabawki – ponieważ nie mają przeważnie małych elementów, które mogą się urwać lub zgubić, są w stanie służyć nam długie lata.

Najpopularniejsze zabawki z drewna dla dzieci

Skoro znasz już zalety zabawek drewnianych, zapewne masz w głowie pytanie: jaką zabawkę kupić dla mojego dziecka? Trzeba ją oczywiście dostosować do wieku dziecka. Jeśli szukasz czegoś dla malucha, na pewno warto zwrócić uwagę na klocki drewniane dla dzieci, drewniane układanki, np. w kształcie pociągu oraz sortery. Dla nieco starszych dzieci idealnym rozwiązaniem są większe zabawki z drewna, które mogą nieco przypominać mebelki. Chodzi o równoważnie i bujaczki, po których dzieci mogą się wspinać i ćwiczyć umiejętności motoryczne.

Gdy dziecko nauczy się już chodzić, wspinać i chwytać drewno nadal może towarzyszyć jego zabawom. Doskonałą zabawką dla starszych dzieci jest domek dla lalek z drewna. Jest to tylko w teorii zabawka dla dziewczynek, ponieważ chłopcy bawią się nią równie często. Na szczęście producenci tego typu zabawek wyszli naprzeciw potrzebom rodziców i oferują domki w różnych stylach i kolorach. Taki domek to idealny sposób na zabawę w naśladowanie różnych sytuacji społecznych i jednoczesne uczenie się tego, jak należy się zachować.