Domek dla lalek to doskonała zabawka, dzięki której dziecko może bawić się w naśladowanie. W ten sposób może poznawać zasady społeczne oraz reguły panujące w domu. Dobrze poprowadzona za jego pomocą zabawa będzie nie tylko frajdą, ale także znakomitą metodą na naukę pożądanych zachowań.

Domki drewniane dla lalek to jedna z tych zabawek, które nigdy nie wychodzą z mody. Mieli je nasi dziadkowie, my, a teraz nasze dzieci. Ich niesłabnąca popularność wynika z tego, że jest to doskonały sposób na odtwarzanie różnych zachowań, jakie dzieci mogą zaobserwować w codziennym życiu. Ma to bardzo duże znaczenie dla rozwoju malucha. Podczas naśladowania w korze mózgowej aktywują się neurony lustrzane, które odpowiadają za to, że człowiek szybko uczy się zachowań. Na przykład podczas nauki krojenia jabłka i obserwowania, jak ktoś kroi jabłko, mózg jest tak samo aktywny. Tak samo jest podczas zabawy z użyciem domku dla lalek.

Życie w domku dla lalek uczy dobrych zachowań

Wiedzę tę warto wykorzystać podczas zabawy lalkami. Doskonale wspierają ją plastikowe lub drewniane domki dla lalek, które imitują dom i w których można odgrywać różne sytuacje społeczne.

Jeśli chcesz, aby dzieci nauczyły się zabawy w naśladowanie, dobrze jest poświęcić czas na to, aby pokazać im, jak taka zabawa powinna wyglądać. Można usiąść z dzieckiem i zaaranżować różne sytuacje, które chce się mu pokazać, na przykład sprzątanie, gotowanie, ubieranie się lub odwiedziny. Szczególnie te ostatnie są rewelacyjnym sposobem, aby pokazać maluchowi, że podczas wizyty gości ważne są określone normy społeczne. Warto wyjaśnić dziecku, że gdy spodziewa się gości, to z szacunku dla nich należy przygotować dom, szykuje się przekąski i proponuje się im coś do picia. Można także pokazać, że jeśli ktoś nas odwiedza, to nie wychodzimy do innych pomieszczeń, tylko spędzamy czas z osobami, które nas odwiedziły.

Nauka codziennej rutyny z użyciem domku dla lalek

Równie ważne co wizyty gości są zabawy w naśladowanie codziennej rutyny. Jeśli dziecko ma problem z powtarzaniem czynności, można pokazać je właśnie w domku dla lalek. To doskonały sposób, aby nauczyć, że przed snem idzie się do toalety i wykonuje różne czynności higieniczne, takie jak kąpiel, mycie zębów, przebranie się w piżamkę. Można także wyjaśnić dziecku, że po skończonej zabawie należy posprzątać domek dla lalek, a ukochane zabawki położyć spać i zgasić im światło. Takie naśladowanie pozwala później w łatwy sposób wyjaśnić, że w prawdziwym życiu postępuje się tak samo, jak w domku dla lalek.

Współcześnie domki dla lalek, np. z drewna, wyposażone są w różnego rodzaju akcesoria. Producenci często dają możliwość dokupienia drewnianych małych mebelków i mniejszych akcesoriów, częściej wykonanych z plastiku (takich jak naczynia czy zabawki). Można zadbać także o to, aby samodzielnie zrobić część wyposażenia domku. Dobrym pomysłem jest uszycie kołderki, poduszki, dywaników albo zasłonki. To doskonała nauka tego, że dom jest przestrzenią, o którą warto dbać i którą warto urządzać zgodnie z indywidualnym poczuciem estetyki i potrzebami.

Zabawa w naśladowanie – jak ją świadomie zorganizować?

Gdy już wiesz, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest naśladowanie, można je celowo wplatać w zabawę. Elementy, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • naśladowanie dźwięków – na przykład szumu odkurzacza czy warkotu silnika auta,
  • naśladowanie dialogów – pokazywanie dziecku, jak lalki ze sobą rozmawiają, wymieniają uprzejmości, zwracają uwagę na swoje samopoczucie, zadają pytania i udzielają na nie odpowiedzi,
  • naśladowanie czynności fizjologicznych – pokazywanie czynności mycia, jedzenia, picia,
  • naśladowanie sytuacji społecznych – tłumaczenie dziecku, że np. jeśli jedna z lalek jest chora, to druga się nią opiekuje, proponuje posiłki, podaje leki.

Zwracanie uwagi na wplatanie elementów naśladowania nie powinno jednak zaburzać naturalnego rytmu zabawy. Ważne, aby podążać za dzieckiem i reagować na to, co proponuje, dzięki czemu zwiększysz zaangażowanie w zabawę.

Jaki domek jest najlepszy do zabawy w naśladowanie?

Jeśli chcesz kupić domek dla lalek z myślą o tym, aby organizować zabawy w naśladowanie, należy przede wszystkim dobrać go pod względem rozmiaru do posiadanych lalek. Dlatego też trzeba sprawdzić, czy np. długość łóżeczka lub wielkość krzesełka umożliwia położenie lub posadzenie lalki.

Gdy wybierzesz, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiadać, warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego jest zrobiony domek dla lalek. Najczęstszy wybór to domki dla lalek z drewna, ponieważ mają one szereg zalet. Przede wszystkim są niezwykle estetycznym elementem wyposażenia wnętrza. Taki domek z drewna stanowi ogromną ozdobę dziecięcego pokoju. Ponadto jest on trwały i stabilny, dzięki czemu będzie służyć przez dłuższy czas. To ważne, bo domki dla lalek są przeważnie bardzo lubianymi zabawkami, do których dzieci chętnie wracają. Co więcej, jest to jedna z tych zabawek, z których dzieci korzystają nawet przez pięć lat lub dłużej, dlatego warto zadbać o to, aby była solidna i estetyczna.