Kupno domku dla lalek wymaga dobrego rozeznania w tym, co proponuje rynek. Jedną z pierwszych decyzji, którą należy podjąć, jest wybór materiału, z jakiego będzie wykonana zabawka. Podstawowe pytanie brzmi więc: wybrać domek drewniany czy plastikowy?

Zalety zabawek z drewna

Dość oczywistą odpowiedzią na postawione pytanie wydaje się wybór domku drewnianego. Zalety zabawek wykonanych z tego naturalnego materiału są znane od wieków – przede wszystkim są one bezpieczniejsze dla dzieci niż większość zabawek z innych materiałów. Wszystko dlatego, że drewno się nie kruszy i jest wytrzymałe. Mało tego, elementy zabawek drewnianych przeważnie są dość duże, dzięki czemu nie ma ryzyka zakrztuszenia się czy ich połknięcia przez bawiące się nimi maluchy. Z racji tego, jak wygląda obróbka drewna, poszczególne elementy nie są ostre i zbyt mocno powyginane, dzięki czemu w zakamarkach nie gromadzi się kurz i brud. Brzmi wspaniale, prawda? I właśnie dlatego domki dla lalek z drewna mają tak wielu zwolenników. Ponadto dobrze konserwowane domki drewniane dla lalek mogą być w rewelacyjnej kondycji nawet przez kilkadziesiąt lat.

Charakterystyka domków plastikowych

Skoro więc domki dla lalek z drewna są tak rewelacyjne, to dlaczego w ogóle podejmujemy temat tego, czy wybrać właśnie taką zabawkę czy alternatywę z plastiku? Trzeba szczerze przyznać, że zabawki mają swoich idealnych odbiorców i dlatego nie ma jednego domku dla lalek, który będzie spełniał wszelkie potrzeby każdego dziecka i rodzica. Domki plastikowe to przede wszystkim elementy do zabawy lalkami Barbie. Słynna lalka ma swój oryginalny styl i bez względu na to, czy odpowiada on estetyce rodziców, to maluchy z całego świata uwielbiają tę charakterystyczną lalkę i jej luksusowe życie. Domki dla lalek Barbie, jak i same lalki, wykonane są zazwyczaj z plastiku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że domki plastikowe przeważnie są lekkie i składane, dzięki czemu można je łatwo przenosić i nie muszą być stałym elementem wystroju pokoju.

Domki dla lalek z drewna – zabawka i ozdoba w jednym

Zupełnie inaczej jest w przypadku domków dla lalek z drewna, które najczęściej wpasowują się w aranżację pomieszczenia i pełnią funkcję dekoracji. Dlatego też wybierając domek dla lalek, w szczególności ten drewniany, warto zwrócić uwagę na to, czy będzie on pasował do wystroju pokoiku.

Wybór jest ogromny – domki dla lalek drewniane mogą wyglądać zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Kolorystyka też może być zróżnicowana – utrzymana w pastelowych lub nasyconych barwach. Na rynku dostępne są domki rustykalne, loftowe, a także urządzone w stylu boho.

Ponieważ wybór jest aż tak duży, warto go przemyśleć i dobrać estetykę drewnianego domku dla lalek do ogólnego wystroju dziecięcego pokoiku. Tego typu zabawki zazwyczaj są dość duże i ciężkie, dlatego nie można się łudzić, że będzie on chowany do szafy po każdej skończonej zabawie. Na szczęście, niektóre z nich są tak piękne, że wcale nie ma takiej potrzeby.

Jak wybrać odpowiedni domek dla lalek?

Domki dla lalek drewniane mają nie tylko różny wystrój, ale także rozmiar. To powinien być kluczowy parametr, który należy przeanalizować na starcie. Chodzi bowiem o to, aby lalki, które w domku zamieszkają, swobodnie mieściły się w pokojach. Domek dla lalek to zabawka, dzięki której dziecko może naśladować sytuacje społeczne, dlatego też koniecznie powinien być dopasowany do rozmiarów lalek. Trudno bowiem jest wyobrazić sobie swobodną zabawę, podczas gdy lalka uderza głową o sufit, nie mieści się we własnym łóżku i nie może swobodnie usiąść w fotelu.

Niektóre domki dla lalek z drewna mają możliwość rozbudowy lub dokupienia dodatkowego wyposażenia. Takie domki można rozbudowywać np. o taras lub garaż, wyposażyć w kolejne meble itp. Jest to nie tylko doskonała zabawa, ale także sposób na to, aby nauczyć dziecko, że niektóre kwestie wymagają czasu. Na przykładzie domku dla lalek można w prosty sposób wyjaśnić, że budowa domu to proces i czasami jego urządzanie długo trwa i należy poczekać na dane wyposażenie.

Podsumowując i próbując odpowiedzieć na postawione pytanie – najlepiej jest wybrać domek dla lalek, który będzie odpowiadał dziecku. Rekomendujemy wybór zabawki drewnianej, jednak jeśli pociecha uwielbia lalki Barbie i chce mieć domek przenośny, bo np. będzie go zabierać do babci i dziadka – lepszym rozwiązaniem będzie plastikowy domek. Każde dziecko jest inne i to na podstawie jego preferencji, a nie odgórnie narzuconych zasad najlepiej jest wybierać odpowiedni model. Tylko w taki sposób można utrzymać entuzjazm i zainteresowanie dziecka nową zabawką, która była jego marzeniem.