Domek dla lalek to marzenie wielu dzieci. Jeśli marzy o tym Twoja pociecha, szybko staniesz przed problemem, jaką zabawkę wybrać. Nasza odpowiedź to: domek drewniany! Dlaczego? Wyjaśniamy w artykule.

Zacznijmy od tego, że ostateczny wybór i tak należy do Ciebie, dlatego jeśli akurat potrzebujesz domku z innego materiału niż drewno – to też jest w porządku. Również takie modele znajdziesz w naszej ofercie.

Zalety domków dla lalek z drewna

Domki drewniane dla lalek mają tę zaletę, że są naprawdę trwałe. Mimo że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, jeśli chodzi o testy zabawek, to zniszczenie domku dla lalek z drewna jest zadaniem dość trudnym. Właśnie z tego powodu są to zabawki, które kupuje się na lata, a często bawią się nimi nie tylko nasze dzieci, ale także kolejne pokolenia.

Drewno jest również niezwykle szlachetnym materiałem, dlatego też drewniane domki dla lalek często odznaczają się niezwykłym wyglądem. W doskonały sposób odwzorowują rzeczywistość i pozwalają na wspaniałą zabawę w naśladowanie. W domkach dla lalek można znaleźć całą masę sprzętów, które zna się z codziennego życia. Dzięki temu dzieci mogą krok po kroku dowiadywać się, do czego służą dane przedmioty.

Zabawa z użyciem domku dla lalek jest przede wszystkim niezwykle rozwijająca i zajmująca. Może ona trwać godzinami i odbywać się zarówno w pojedynkę, jak i w większym gronie. Naśladowanie różnych zachowań, weryfikowanie ich z rówieśnikami lub dorosłymi to doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności społecznych, dlatego też warto, aby domek dla lalek znalazł się w dziecięcym pokoju.

Jak dobrać odpowiedni domek dla lalek?

Domki dla lalek mają różne rodzaje, nie tylko ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Przede wszystkim będą one różniły się rozmiarem. Chodzi tu nie tylko o ilość pokoi i kondygnacji, ale także o samą ich wysokość. Ten parametr będzie miał ogromne znaczenie dla tego, czy zmieszczą się w nim lalki, którymi bawi się dziecko.

Jeśli wybierzesz już, jakie domki dla lalek będą odpowiednie pod względem rozmiaru, warto poświęcić nieco uwagi na styl zabawki. Domki dla lalek z drewna mogą bowiem do złudzenia przypominać domy, w jakich na co dzień się mieszka. Mogą być to rustykalne, wiejskie wnętrza lub wręcz przeciwnie – domki przypominające nowoczesne wille. Producenci prześcigają się w kreatywnym podejściu do tematu, stąd domki dla lalek drewniane mogą być nawet urządzone w niezwykle modnym stylu boho. Taki domek będzie miał elementy wystroju z rattanu, kwieciste elementy dekoracyjne, a także mebelki z surowego drewna. Oczywiście, nie wszystkie części będzie można wziąć do ręki, ponieważ typowe dla domków dla lalek jest to, iż część sprzętów jest namalowanych na ścianach.

To, że zabawa takim domkiem wymaga kreatywności, to tylko pozytywny aspekt zabawki. Uruchomienie wyobraźni wpływa bowiem na elastyczne podejście dzieci w różnych kwestiach. Jeśli dziecko nie ma na przykład poduszeczki w domku w określonym kolorze, może pobawić się w udawanie, co także jest cenną umiejętnością. Kwestia wyposażenia domku pozostaje zresztą niekończącą się przygodą.

Wyposażenie domku dla lalek

Domki dla lalek przeważnie są otwartymi przestrzeniami. Poszczególne pokoiki występują w formie półeczek, które w tle najczęściej mają namalowaną część wyposażenia. To jednak nie wszystko, ponieważ w poszczególnych pomieszczeniach można postawić także miniaturowe mebelki. Warto zorientować się jeszcze przed zakupem drewnianego domku dla lalek, w jaki sposób na jego wyposażenie zapatruje się producent. Przeważnie do domku z drewna oferowane są drewniane łóżeczka, stoliki, krzesełka i foteliki, jednak drobniejsze elementy, z uwagi na bardzo precyzyjne szczegóły, wykonane są z plastiku. Chodzi głównie o miniaturowe naczynia, małe AGD czy zabawki dla lalek.

Niektórzy twórcy domków dla lalek przewidują także ich rozbudowę, na przykład poprzez dodanie tarasu lub ogrodzenia. O takie dodatki można pokusić się zresztą samemu – można je zrobić w domowym zaciszu. Szycie tekstyliów do domków dla lalek czy zrobienie płotka z patyczków po lodach może być doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.

Kiedy kupić domek dla lalek?

Przymierzając się do zakupu domku dla lalek, warto poczekać na odpowiedni moment. Producenci każdorazowo rekomendują, od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z danych zabawek. Samemu także można przyjrzeć się tej kwestii. Domki dla lalek w teorii mogą być odpowiednie już dla dwuletnich dzieci, jednak przeważnie dopiero około 4-5 roku życia dzieci zaczynają się interesować tego typu zabawkami. Warto pamiętać, że ma tu znaczenie nie tylko ryzyko połknięcia małego przedmiotu, ale także fakt, że niedopasowane do wieku zabawki dzieci często niszczą, zwykle poprzez gubienie różnego rodzaju elementów. W przypadku domku dla lalek warto, aby była to decyzja oparta na dziecięcych marzeniach – pociecha może bowiem powiedzieć lub pokazać, jaka zabawka jest tą wymarzoną w danym momencie.